На тивок оган,или над пареа,истопете го црното чоколадо,маргаринот и еурокремот.Тргнете од оган и додадете ги пченичните снегулки.Добро соединете
Калапот обложете го со фолија или хартија за печење,истурете ја смесата и израмнете.
Повторете ја истата постапка и со смесата од бело чоколадо.Нанаесете врз првиот дел.
На крај,прелијте со предходно итопено млечно чоколадо.Оставете во фрижидер на 1 час.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани