Нјапрво јагодите убаво ги миеме и ги цедиме, потоа секоја јагода ја набодуваме на чепкалка, чоколадото го топиме на пареа со зејтинот и секоја јагода до половина ја натопуваме во стопено чоколадо држиме да се стегне и потоа ги декорираме со стопено бело чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови