Јајцата и 5 те лажици шеќер се матат убаво како за торта, се додава гризот и пак се меша и се става да се пече во бр.32. Се пече 40 мин.а  Во меѓувреме се подготвува шербетот и треба да поврие само 5 минути. Се полива шербетот уште жежок, тортата жешка и пак се враќа во рерна уште 5 мин. Одкогаќе изладе се сече на парчиња...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови