Кога ќе ви останат јајца од Велигден можите да ги искористите и на ваков начин.
Жолчките ги вадиме од јацата, внимателно прво го сечиме секое јајце и сите жолчки ги пасираме со вилушка и ги додаваме состојките и потоа така измешани ги полниме јајцата.На крај секое јајце го покриваме со парче домат украсено со точки од мајонез.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови