Меки, вкусни,ароматични....едноставно се топат во уста.
Од сите наведени состојки за тесто се убаво мазно тесто.
Се сучи правоаголна кора која ја сечеме на 6 ленти,одприлика со околу 7 цм ширина.Во средината на секоја лента ставаме мармалад по избор(кај мене домашен мармалад од портокали и од шипка и една лента со нутела) Краевите на лентите се виткаат навнатре и со прсти се лепи тестото за да се формира ролат.Се реди во плех со страната од каде што е виткан ролатот надолу.Се сечат парчиња од околу 8 цм и се печат во загреана рерна на 180 степени петнаесетина минути.
Печените штрудлички додека се топли обилно се посипуваат со шеќер во прав.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови