Се замесува тесто и се остава да стаса.
Јаболката се рендат и се соединуваат со останатите состојки, но филот го правев кога веке тестото е готово за да не поцрнат јаболката.
Стасаното тесто се дели на 4 дела. Секој дел се сука во правоаголник и се става фил на едната страна, па се мота ролат. Сите четири ролати се редат во плех и се остават да стасат уште малку и се печат на 200степени.
Изладени се сечат на парчиња и се посипуват со шеќер во прав

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани