Прво се мати белката со шеќерот па се додаваат растопените 60 гр чоколадо, оревите, бисквитите.
Сега постепено се додава сокот од портокал (околу 100 мл) или онолку колку ви е потребно за да замесите убаво тесто кое не се лепи.
Смесата се расплескува на даска за колачи.
Убаво се рамни и прво се нанесува белата глазура, а врз неа се нанесува црната глазура.
Се остава да се стегни, па се сечи на штангли и се декорира по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани