Јајцата се матат пенесто се додава јогуртот, солта и вегетата. Кога ќе се изматат убаво се додава зејтинот и на крај полека се додава брашното во кое сме го измешале пецивото. Кога се убаво ќе се измати се додава морковот, грашокот, краставичките, виршлите и сирењето. Се става во намастена тава и се пече на 220 степени околу пола час.
Тавата е отприлика колку пола плех ке видите на сликата јас во колкаво го печам. Ако сакате за плех дуплирајте ги состојките.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови