1. Исецканите лук, кромид и морковите ги подпржуваме со маслиново масло. Потоа ги додаваме леќата, исецкани чаените и чадените колбаси и топлата вода.
2. Откако ќе зоврие леќата се додава уште исецканите компири , томатната паста и зачините. Лентехата се вари 20 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани