Во големо тенџере ставете вода, кога ќе почне да зоврива додајте ја солта и мешаниот сув зачни и малку масло. Додајте ги шпагетите. Ако сакате може га ги прекршите на половина.
Варете додека да омекнат без мешање, а потоа со привремено мешање. Варетете ги додека да омекнат, најдобро пробајте бидејќи некој ги сакаат онака малку повеќе или помалку варени. Во меѓувреме во тенџере ставете вода да зоврие и тргнете ја настрана, додадете ги соја трошките и сол,мешан сув зачин.
Покријте ги со капак и оставете 10 мин. да набубрат, а потоа исцедете ги и на загреано масло во тавче малку запржете ги и додајте сол, бибер и доматен сос ако имате. Мешајте малку колку да се спојат, а потоа додадете ги претходно сварените и иседени шпагети. Примешајте ги малку и извадете ги и служат ги топли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови