Познатите шкотски колачиња овојпат во божиќно руво.

1. Ладниот путер и брашното додајте ги во миксер и мешајте неколку минути додека смесата не стане ронлива. Префрлете ја смесата на работната површина и додадете ги шеќерот и солта. Замесете тесто, замоткајте го во стреч фолија и ставете го во фрижидер да се лади пола час.

2. Изладеното тесто расукајте го помегу две хартии за печење околу 1 см во дебелина. Извадете форми и печете ги во загреана рерна на 180°С околу 15-20 минути или додека не заруменат.

Изладените колачиња декорирајте ги по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани