За љубителите на ореви и цимет еве уште еден рецепт за вкусни шербет колачиња со какао....

Подготовка
1. Најпрво го подготвуваме шербетот. Шеќерот и водата ги вриеме на тивко околу 10 минути. Го оставаме да се излади.
2. Се замесува тесто од сите состојки па се земаат парчиња од тестото. Се прават топчиња кои ги расплескуваме, во средина им ставаме јатка од орев и ги затвораме. Ги роламе помеѓу дланките и ги ставаме во тавче.
3. Ги печеме на 200 степени во загреана рерна околу 15 минути.
4. Ги ставаме топли во ладен шербет па ги валкаме во мелени ореви во кои сме ставиле цимет.

Забелешка
Чашата е од 240 мл . Внимавајте да не ги препечете, секоја рерна различно пече...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани