1. Маринада. Истолчениот лук го промешуваме заедно со сите состојки за маринадата.
2. Исчистената шатка убаво ја миеме и ја цедиме од водата, потоа ја промачкуваме со маринадата и ја оставаме да отстои во фрижидер неколку часа.
3. После шатката ја полниме со излупени и исечкани јаболка и ја полеваме со останатата маринада и ја печеме на 200 степени околу 15-20 минути, потоа на 180 степени околу 1,5 - 2 часа. Печењето зависи од големината на шатката.
4. Во текот на печењето на секои 20 минути ја вадиме шатката, ја полеваме со маринадата и ја превртуваме на другата страна. Постапката се повторува до крајот на печењето.

После пола час печење пожелно е шатката да се покрие со фолија.
Исто така препорачувам шатката да отстои во фрижидер една ноќ.
Послужете се заедно со варени или пржени компири.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани