Превкусен празничен колач

Подготовка

1. Во сад изматете ги јајцата и шеќерот со миксер, додадете го ванилиниот шеќер, растопениот и малку оладен путер. Сега продолжете да матiте рачно со маталка и постепено додадете го брашното и пецивото. овде додадете ги и сувите смокви, крупно сецканите лешници и ореви и сецканиот сушен ананас во боја. Промешајте убаво.

2. Калапот премачкајте го со путер, ставете ја смесата и печeте на 180 степени околу 40 мин.

На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани