Испечати

Шарен колач со сушен ананас, суви смокви, лешници и ореви

Шарен колач со сушен ананас, суви смокви, лешници и ореви

Состојки

  • 5 јајца
  • 100 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 50 гр путер
  • 250 гр брашно
  • 1 пециво
  • 150 гр суви смокви
  • 100 гр лешници
  • 50 гр ореви
  • 100 гр сушен ананас во боја

Подготовка

Превкусен празничен колач

Подготовка

1. Во сад изматете ги јајцата и шеќерот со миксер, додадете го ванилиниот шеќер, растопениот и малку оладен путер. Сега продолжете да матiте рачно со маталка и постепено додадете го брашното и пецивото. овде додадете ги и сувите смокви, крупно сецканите лешници и ореви и сецканиот сушен ананас во боја. Промешајте убаво.

2. Калапот премачкајте го со путер, ставете ја смесата и печeте на 180 степени околу 40 мин.

На здравје