Подготовка:

1. Се варат батаците, целерот и морковите во посолена вода, со сув зачин и бибер. Потоа се кинe месото на парчиња и се враќа во водата во која се вареле. Се пасира целерот и се остава да зоврие чорбата.
2. Во мал сад се става 1 лажица масло и 2 лажици брашно, кое се запржува на тивко. Кога ќе порумени, се додава црвената пипер и се запржува во чорбата. Е тука се додава брокулата и магдоносот. Се остава уште 5мин и готова е чорбата. Превкусна е. Пробајте ја во овие есенски денови добро ќе ви дојде.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани