Колачи кои се топат во устата.
Пробајте ги.

1. Во мал сад на многу тивок оган ја загреваме слатката павлака. Кога е до точка на вриење ја тргаме од оган, го додаваме сецканото чоколадо и нутелата. Убаво промешуваме за да се изедначат состојките.
Додаваме крупно сецкани лешници. Промешуваме. Смесата ја оставаме во фрижидер 2- 3 часа.

2. Со помош на 2 лажички земеме од сместа, ја ставаме во просеано какао, и формираме тартуф.
Ги редиме на чинија и ги чуваме во фрижидер до конзумирање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани