Во мала касерола на тивок оган се ставаат да се соединат млекото, шеќерот, путерот, чоколадото.
Нека провријаат 1-2 минути.
Се трга од оган смесата да подизлади,
Се додаваат бисквитите и оревите.
Убаво се промешува.
Се формираат бомбици, се валкаат во ситен кокос и се декорираат со чоколадно топче.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани