Подготовка

1. Испасирајте ја бананата. Додајте ги млекото, оцетот и јаворовиот сируп. Измешајте добро, а потоа додајте ги сувите состојки (брашно, сода, какао) и повторно измешајте. По желба на крај може да додадете и чоколадни капки.

2. Тавата за палачинки премачкајте ја со мала количина масло. Кога ќе биде убаво загреана, додајте 1-2 лажици од смесата и пржете по две минути од двете страни, на средно силен оган. Послужете ги топли. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани