1. Чоколадите ги кршиме на парчиња и ги топиме на пареа ( во еден голем сад налеваме вода, го ставаме на рингла и наместо капак ставаме друг сад во кој ќе ги топиме чоколадите)
2. Откако ќе се стопи чоколадото го тргаме садот од на рингла и оставаме да се олади и привремено промешуваме со лажица за да не се стврдне чоколадото.
3. Додека чоколадото се лади ги надувуваме балоните и ги пребришуваме со влажна крпа.
4. Откако чоколадото ќе се олади ( да е течно, а да не е жешко) ги валаме балоните со долниот дел до половина во чоколадото и ги ставаме на бисквитите (еден балон на една бисквита)
5. Откако ќе се стврдне чоколадото на балоните, ги пукаме балоните со игла и ги добиваме кошничките.
6. Во секоја кошничка ставаме по една топка сладолед, ја декорираме со шлаг пена, чоколаден прелив и по една т.н ролерка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови