Во мала касерола на мнооогу тивок оган оставаме да се соединат слатката павлака, путерот, шеќерот во прав и чоколадото.
Од кога смесата е изедначена тргаме од оган и додаваме чоколаден ликер.
Промешуваме.
Сега додаваме мелени ореви, соединуваме убаво.
На крај додаваме и мелените бисквити.
Соединуваме.
Оставме 10 минути во фрижидер за да малку смесата се стегни.
Со дланките формираме бомбици.
Во сад го растопуваме чоколадото со вкус на јагода заедно со маслото.
Секоја бомбица ја потопуваме во растопено чоколадо.
На крај правиме нежна декорација со чоколадото кое ни останало.
Оставаме во фрижидер да се стегнат , околу 30 минути, па ги ставаме во хартиени кошнички и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани