Чоколадото го топиме. Бананите ги сечкаме на пола и им ги отстрануваме крајните делови.Потоа ги мрцкаме во чоколадото до пола или цели.На чоколадниот дел ставаме од муслите.
Во оригиналниот рецепт треба да стојат исправено и внатрешниот дел да се издлаби и изблендира па со шприц да се декорира одозгора.Ама мене за жал не ми успеа.Ама и вака е многу вкусно и дава енергија.

 

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови