Имагинацијата беше во подем кога решив да се забавувам со тостерките. Така, покрај шарените паралално се вметна и оваа верзија. Имено, од овие започна експериментирањето...имав грахам брашно кое за малку си стоеше веќе некое време, и така започна авантурата, баш од него, па идеите се нижеа во моментот.

1. Измешајте ги сувите состојки и потоа истријте го маргаринот низ раце со нив.

2. Додадете ги јајцата и почнете со месење, при што постепено на крај ќе го додавате млекото.

3. Од тестото правете мали топчиња колку орев и печете ги во загреан тостер.

4. Печените тостерки потоа исшарајте ги со стопено чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови