Брзо, лесно и вкусно...
1. Бананата ја сецкаме на мали парчиња. Две по две од парчињата ги слепуваме со малку од филот. Ги оставаме во замрзнувач пола час.

2. Чоколадото го топиме на пареа, го додаваме и кокосовото масло. Секое парче го чоколадираме до пола и ги оставаме врз мрсна хартија да се здрви чоколадото (бидејќи се извадени од замрзнувач, речиси веднаш се стегнува чоколадото).

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани