Предлог за многу лично и вкусно десертче.
Во касерола на оган ги ставаме да се соединат млекото, шеќерот, чоколадото, путерот.
Од кога се изедначи нека провријаат 30 секунди.
Ги тргаме на страна соединетите состојки и додаваме мелени суви смокви, оревите, бисквитите.....
Соединуваме убаво со лажица.
Оставаме малку да се подизлади смесата.
Сега во вангличка ги ставаме бататот, шеќерот во прав и путерот.
Со миксер убаво ја соединуваме смесата.
Земаме проѕирна фолија и ја поставуваме на работната маса.
Врз неа го расшпореуваме темниот дел.
Убаво израмнуваме.
Врз темниот дел го нанесуваме кремот со батат компир.
Израмнуваме.
Виткаме ролат.
Го завиткуваме убаво и го оставаме во фрижидер 1 час, за да се стегни.
Потоа сечеме на парчиња и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани