Во длабок сад се става брашното. Во него се додаваат сите состојки освен чоколадата. Се меси тестото додека да се формира убава топка. Потоа се става на работна површина и се меси уште 10 минути.
На работната маса се става целата рендана чоколада и се соединува со тестото.
Се меси уште 2 минути, Тестото се остава во длабок сад, се покрива и се остава да одстои 30 минути.
Потоа се размесува и се става во подмачкано тавче, јас користев и доволно е едно правоаголно тавче.
Се остава да одстои уште 45 минути пред печење.
Потоа се пече во загреана релна на 200 степени и се пече 25-30 минути.
Одкако ќе биде испечено и ќе се исклучи релната се остава да постои околу 15 мин во толпа релна.

Одкако го направив ова чоколадно лепче утврдив дека добро би било доколку се додадат и малку сецкани ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови