Сувите состојки измешајте ги заедно.
Додадете ги и течните состојки, измешајте ја смесата и ставете ја во керамички сад или во шоља за кафе (препорачувам повисока во случај колачот да нарасне ).
Ставете во микробранова околу 30-40 секунди. Доколку не сакате да го јадете колачот од садот, пред да ја ставите смесата премачкајте го садот со масло. Почекајте колачот да се излади пред да го извадите од садот.(да не се распадне)
Можете да го украсите со шеќер во прав, портокал, сладолед, чоколаден прелив.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови