Ставете го празниот сад во кој ќе се стави готовиот сладолед во замрзнувач.

1.Измешајте ја киселата павлака со 3 лажици шеќер и оставете во фрижидер.
2. Исечете ги црешите или блендирајте ги така што да не се на пире, да ги има парчиња
3. Ставете 3 лажици шеќер во маскарпонето и го измешајте со миксер. Додадете ги црешите и ако не користите шеќер во прав измешајте додека се растопи шеќерот. Додаде ги павлаката и црешите, измешајте добро и целата смеса пресипете ја во замрзнатите сад. Складирајте го сладоледот во замрзнувач. 3 - 4 пати на секој час го добро промешајте со миксер за да избегнете создавање на кристали.
4. Украсете по желба и не заборавајте дека е доста калорично, полномасно и вкусно
5. Извадете од замрзнувачот 10-15 минути пред јадење да се опушти

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови