Кога ќе остани лубеницата и да не е само јадење на парче, но и кога наутро не ви се појадува, а е лето и време на лубениците, ова е одличен пијалок за убаво чистење на цревата и кога се пие на гладно.
Доколку користите Нутрибулет оставете и некоја семка. Семките од лубеницата исто така имаат придобивки за здравјето на организмот.

Сите состојки освен чиата ставете ги во Нутрибулетот и измиксирајте ги до течност.
Потоа додадете ја чиата, затворете ја чашата со капачето и оставете го во фрижидер од вечер или барем еден час преку ден.
Доколку ви треба дополнително разладување додсдете и кршен мраз во чашата во која ќе го послужите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови