Јогуртот, чиа семето и медот ги промешуваме и оставаме во фрижидер да стојат 1 час.
По еден час ја делиме смесата на два дела во едниот дел ставаме сина боја за колачи, а другиот дел оставаме да биде бел.(по желба не мора и боја може и само бел )
Оваа смеса јас ја правам за двајца ја делам во две чаши ставам прво од белата смеса со чиа, па од сината.
Во блендер го ставаме замрзнато овошјето, чувар кука и вода и блендираме да биде како сладолед.
Врз синиот дел ставаме од блендираното овошје и декорираме по желба.
На здравје !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови