Се става киселото млеко во длабок сад, потоа се додава зејтинот, содата,  какаото, шеќерот и на крај брашното. Целата таа смеса се меша со лажица. Смесата ја ставаме во подмачкан плех и печиме 25 мин на 250 степени, а после 15 мин. на 100 степени.
Кога ќе застине одозгора се мачка со мармалад, па растопено чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани