Оваа торта е лесна за правење и многу вкусна.

1. Калап 15 цм на кој што се вади крајот се постела со масна хартија и се подмастува по страните.
2. Белата смеса: путерот на собна температура се меша со шеќерот, потоа се додава се друго и се меша убава смеса. Може да се меша прво со миксер потоа со раце.
3. Чоколадна смеса: и овде исто се меша путерот со шеќерот, потоа се додава се друго и се меси убава смеса. Ако не сакате да ставате кафе, може и без кафе, ама кафето дава убав вкус.
4. Се делат смесите на 4 делови да дојди 2 бели и 2 чоколадни.
5. Се притиска во калапот прво бела смеса да дојде како кора, потоа чоколадна смеса, пак бела и на крај чоколадната. Се става калапот во најлон и се става во фрижидер најмалку 4 сати. Може да се прави 1 ден порано и да стои во фрижидер.

Се вади од калап и се декорира по вкус, јас ја декорирав со чоколаден крем. За топчињата оставив малку од чоколадната смеса и направив 5 топчиња. Валкани се во фарбан кокос.

чоколаден крем

Се става чоколадото и павлаката во тенџере да се стопи чоколадото на средна температура, никако не смее да почне да врие. Се остава да олади најмалце 5 часа и се мати со миксер да дојде како шлаг и се филова.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови