Ова е еден рецепт (кој повеќе беше успешен експеримент), составен и направен по мој вкус, каде комбинацијата на состојките во случајов се конкретно по мој избор.

Подготовката е на следниот начин

1. Шеќерот, водата, ванилата и циметот ги ставаме во тенџере, промешуваме додека да се растворат состојките.
2. Во друго тенџере, на тивок оган, ги ставаме маргаринот и маслото. Откако ќе зовријат, ги додаваме гризот и оревите. Непрекинато мешаме со дрвена лажица до заруменување.
3. Сега ги додаваме водата со растопениот шеќер полека, внимавајќи да не прска. Мешаме додека гризот да го впие шербетот.
4. Готовата алва се истура во некој сад.
5. Сега ја припремаме чоколадната глазура, со топење на наведените состојки на пареа. Чоколадната глазура ја истураме врз алвата.
6. Оставаме да се излади и да се стегне алвата, па сечеме на парчиња.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани