Се печат пиперките, се лупат, чистат и се сецкаат.
Во шерпа се става зејтинот, оцет и шеќерот и откако ќе почнат да вријат се додаваат пиперките. Се меша постојано околу 1 час, па се додава кечапот, се мешаат заедно уште половина час. Топол се собира во тегли и се покриваат убаво со ќебе за да се вакумираат теглите.
Забелешка - Од оваа количина мене ми излегоа 21 тегла и плус уште 1 мала тегличка. Сол се става по желба колку сакате.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови