Започнете со матењето на белките и кога ќе забелат додадете малку сол. По минута почнете со постепено додавање на шеќерот и ванилата. Пред крај додадете го сокот од лимон и матете додека не се добие цврст шам.

Доколку сакате шарени, додадете прехрамбена боја или какао, а доколку имате перли наросете одозгора.

Со мало лажиче земајте од смесата и ставајте купчиња врз пек хартија постелена на плехот од шпоретот. За полесно земете уште едно лажиче и со него туркајте од она со кое сте зацрпиле, па замазнете ако е потребно со него малку.

Печете ги во загреана рерна со вентилатор на 100С околу 1 час.
Доколку немате вентилатор, по 20 минути 2-3 пати подотворете ја рерната за да излези пареата.

Печените целуфки по минута-две одлепете ги од хартијата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани