Брз и вкусен оброк за 2 особи е мојот денешен предлог.

Подготовка:

1. Во тава ставаме масло и ситно сецкан кромид. Пржиме да застакли. Потоа додаваме ситно сецкана капија пиперка. Пржиме на тивко околу 10 минути. Додаваме доматно пире и свеж црвен домат.
Зачинуваме
2. Во меѓувреме ги вариме тестенините во посолена вода. Во тавата додаваме павлака за готвење и неколку лажици од водата, каде се вареше тестенината. Густината на сосот си ја одредуваме сами. Додаваме рендан кашкавал, па исцедени фусили. Убаво спојуваме се заедно. Посипуваме свеж магдонос и ги сервираме топли.

*Забелешка - Зборот фусили веројатно доаѓа од зборот фусо, бидејќи значи „врти“ со притискање и тркалање на мала прачка преку тенките ленти тестенини, за да ги навива околу неа во форма на штраф.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани