Прво го подготвуваме сосот од шафран.
Ароматичен, вкусен, со убава боја.
Во мала касерола ги ставаме шеќерот, водата, шафранот, циметот, ѓумбирот и коријандерот да вријаат на тивко 5 минути.
Ги тргаме од оган и течноста ја процедуваме низ мала ситка.
Го додаваме сокот од лимон.
Сега во една вангличка прво ги соединуваме млекото, јогуртот, жолчката, јајцето, пецивото, содата. Убаво промешуваме.
Го додаваме брашното.
Се меша. Ја оставаме смесата да одстои 10 минути.
За тоа време на тивок оган го ставаме маслото да се загрее.
Со намрсено лажиче вадиме од смесата и внимателно ги спуштаме во маслото.
Ги пржиме до заруменување.
Ги редиме на хартиени салфети (и покрај тоа што воопшто не се мрсни).
Ги сервираме со веќе приготвениот сос.

Користена е чаша од 250мл.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани