Брашното, шеќерот и солта се меша една минута. Се остава миксерот на тивко да работи и става путерот едно по едно парче. По една минута се става ванила и филеделфија сирење и тоа се миксира една минута.
Со сукалото направете кора и сечете ги фигурите (види слика), а може да ги испрскате со црвен шеќер пред печење.
Стоплете ја релната на 200 само 8 до 10 мин печење, не појке и 6 минути од горе, ама пазете оти сите имаме побашка релна.

За филот
Се се става во миксер и се меша.120 gr filedelfija krim 4iz,500 ml sejker vo praf,i 30 ml puter 1 lajca vanila extra

Со мало лајче се клава на една страна од филот, сетне се лепат stopligo marmalado malce и малце се клава од мармаладот vo sredinata kaj sto e tekal4eto dup4eto.
88 ќе излезат од овие, а кога ќе се залепат 44 …

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови