Вашата скара ќе ви се заблагодари

Сите ги сакаме, сме ги пробале сто пати на различни места, но се уште го поставуваме прашањето: која е тајната состојка што ги прави толку вкусни? Не треба повеќе да барате.

Фант мешавината за ќебапи и плескавици е задолжителен додаток на речиси сите јадења од мелено месо.

Бидете сигурни дека за овој мал трик со вашите ќебапи и плескавици уште долго ќе се раскажува.

Брза и лесна подготовка • За подготовка на популарните ќебапи и плескавици

Подготовка / Состојки

Сушен кромид, кујнска сол, лебни трошки (пченично брашно, квасец, сол), лук, пченично брашно, јајца во прав, засилувач на вкус (мононатриев глутаминат), црн бибер, слатка зачинска пиперка, пченкарен скроб, мајоран, палмино масло

Може да содржи млеко и целер во трагови

За подготовка на 4 порции потребно е 500 г мелено месо. Промешајте ја содржината на ќесичката со 70 мл млака вода и оставете да отстои неколку минути. На подготвениот Фант додадете 500 г мелено говедско месо и добро промешајте. Од припремената смеса, формирајте ќебапи или плескавици, па печете ги на скара или во тавче.

Начин на чување: на суво место на собна температура.

Рок на траење: 15 месеци.

Пакување: вреќичка 40 г

Хранливи вредности

  • Енергетска вредност 3002 ккал / 1278 kJ
  • Маснотии 3.3 г
  • - Заситени масни киселини 1.1 г
  • Јаглехидратите 55 г
  • - Шеќери 25 г
  • Протеини 13 г
  • Сол 22,7 г

Извор: Подравка д.д.на 100 г производ