Медитеранот на вашата маса

Mamma Mia! Толку е лесно и брзо да се подготви вкусен Bolognese сос со парчиња месо и зеленчук проткаен со совршена комбинација на зеленчук.

Препознатливиот вкус на Болоњезе совршено ќе се спои со јадења од тестенини и ориз, со палента и компири.

Брзо и лесно подготвување • Фин месен вкус, основа за подготовка на тестенини (како прилог)

Подготовка / Состојки

Сушен зеленчук 16%,домати, (кромид, целер, лук), пченично брашно, палмино масло, кујнска сол, пченкарен скроб, сушено говедско месо 6%, шеќер, засилувачи на вкус (мононатриев глутаминат, динатриев инозинат, динатриев гванилат), лебни трошки (пченично брашно, квасец, кујнска сол), сушена месната сланина, слатка зачинска пиперка, пченичен гриз, говедски лој, лист од магдонос, белка во прав, зачини, боја (обичен карамел), арома, антиоксиданс (екстракт од рузмарин) 

Може да содржи млеко во трагови.

Испразнете ја содржината од кесичката во 300 мл млака вода и мешајте додека сосот зоврие. Гответе на тивок оган околу 5 минути мешајќи постојано. Со подготвениот сос прелијте ги варените тестенини.

Начин на чување: на суво место на собна температура.

Рок на траење: 15 месеци.

Пакување: вреќичка 40г

Хранливи вредности

  • Енергетска вредност 433 ккал / 1814 kJ
  • Маснотии 21 г
  • - Заситени масни киселини 13 г
  • Јаглехидрати 52 г
  • - Шеќери 17 г
  • Протеини 9 г
  • Сол 12 г

Извор: Подравка д.д.на 100 г производ