Рерната вклучете ја да се загрева на 180 степени. Во калапот за (12) мафини ставете хартиени корпиња.
Со миксер изматете ги пенасто јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер. Додадете ги останатите состојки и кратко изматете. Смесата ставајте ја во хартиените корпиња, треба да бидат до 2/3 полни. Се печат 15-18 минути во зависност од рерната. Извадете ги мафините од калапот и оставете добро да се изладат.
Шеќерот во прав измешајте го добро со сокот од лимон или водата за да нема грутки. Со оваа смеса премачкајте ги мафините и украсете ги со чоколадните бомбони.
Напомена - јас мерев со шоља од 250мл. За оние кои повеќе сакаат рецепти со точна грамажа, состојките ги мерев на вага па затоа и течните се прикажани во грамови.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани