Празници се ближат, па еве од мене предлог за превкусни колачи, кои пленат со својот вкус и арома.
Во една касерола ги ставаме двете врсти на чоколадо, путерот и кондензираното млеко.
Ја ставаме касеролата на многу тивок оган, постојано мешаме, се додека не се спојат убаво.
Од кога се споиле мешаме уште 2-3 минути.
Тргаме од оган, па додаваме сецкани лешници, сецкани вишни.
Соединуваме и смесата ја истураме во триаголен калап кој е обложен со фолија.
Оставаме убаво да се стегни колачот, па го сечеме на парчиња.
Сервираме.
Совет- користете исклучиво црно чоколадо со парченца портокал, вкусот е одличен

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани