Подготовка:

1. Во сад се ставаат јајцата, шеќерот и ванилата и се матат со жица за матење. Се додава млекото и маслото и пак убаво се разматува. На крајот, се додава постепено брашното измешано со пецивотo и се замесува глатко тесто .
2. Се прават топчиња и се печат во загреан тостер. Овие се колачиња таман за на плажа. Многу излегуваат и заситуваат.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани