Направете го сосот со тоа што најпрво ќе го запржите кромитчето, додајте го месото, нека се запржи малку, па додајте ги исечканите домати (пелати) или доматниот сос. Турете го и виното, зачинете и нека вари десетина минути додека се згусти.
Тортелините, сварете ги во посолена вода, па одозгора прелијте ги со сосот. Зачинете со рендан пармезан.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови