Чекор 1 : се ставаат тортелините во вода која врие за да се сварат.

Чекор 2 : во тава се пржат печурките, чадениот свински врат (исецкан на коцки) и од кога ке се испржат се додава хоплата, карито, сол и бибер (се остава да се вари 5-7 мин)

Чекор 3 : во тава за печење се ставаат сварените тортелини, се полеваат со сосот и се ставаат во загреана рерна да се печат 15-20 мин на 220 степени

Чекор 4 : откако ќе заруменат се додава кашкавалот одозгора и се оставаат уште 5 мин. за да се растопи

Чекор 5 : Се служат топли

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови