За американските палачинки, во сад соединете ги сувите состојки во друг течните и убаво соединете едно во друго.

Во намрсена загреана тава за палачинки пржете по една голема кутлачка од смесата.
Кога од горната страна ќе се појават меурчиња завртете од другата страна да се испржи. На ист начин подгответе ја останата смеса. Мене од оваа смеса ми излегоа 8 палачинки од оклу 20 см. дијаметар.
Оставете ги да се изладат.

За филот,изматете ја слатката павлака до потребната цврстина, додадете ја претходно стопената чоколада на пареа или тивок оган, додадете ги и бисквитите и соединете.

Ставете една палачинка на чинија и филувајте,така подгответе ги и останатите.
Може да употребите два фила.

Премачкајте ја убаво со фил целата торта и обложете ја со кокос или сечкани ореви. Оставете ја во фрижидер најмалку 30 мин. Сечете парчиња и послужете по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови