Тирамису е еден од десертите на кои ретко кој може да им одолее, посебно заради специфичниот вкус и неговата едноставност. Меѓу повеќето опции, пробајте го и овој начин на припрема... Превкусно е.

1. Најпрво го вариме пудингот според упатството. Оставаме да се излади. Потоа ја матиме слатката павлака. Соединуваме со изладениот пудинг.
2. Редиме пишкоти (пола од паковањето) кои ги натопуваме во млакото млеко во кое сме додале екстракт од рум и инстант кафе. Ги премачкуваме со пола од филот. Пак редиме еден ред пишкоти - натопени во млекото.

3. Завршуваме со декорација со помош на шприц. Наросуваме чоколадо во прав со помош на цедалче.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани