Тиква ја мијеме и сечеме на парчиња. Сокот ставаме во тенџере, го додаваме циметот, каранфилчињата и тиквата. Вариме околу 20 мин.
Суво грозје попрскуваме со 2-3 лажици рум, а оревите ги сецкаме и заедно ги измешуваме со суво грозје.
Тиквата ја вадиме од сокот и ставаме у плех.
Сокот во кој се варела тиквата оставаме уште 15 мин на тивок оган додавајќи унатре шеќерот и маргаринот.
Оревите и сувото грозје попрскуваме со неколку лажици сок, со тој фил ги полниме тиквите.
Така наполнети тикви ги печеме околу 40 мин на 170 степени.
Изладени тикви ги декорираме со слаг пена.

Мерките за овој рецепт се прилагодливи спрема вашиот вкус и количина на тиква.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани