Јајцата убаво ги матиме во длабок сад.Го додаваме млекото,пецивото,масло,вода и брашно и се убаво матиме додека се добие хомогена смеса не многу густа.Ги печеме(пржиме) во загреано тавче за палачинки.Од оваа доза излегуваат околу 15-17 палачинки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови