Вака подготвени тестенините можат да се послужат како предјадење или како вечера.
Тестенините се варат на стандарден начин во посолена вода според вкусот. Варените тестенини се цедат. Цветот брокула го разлистуваме и вариме на тивок оган околу 2 минути. Сланината ја пржиме додека стане крцкава. Тестенините ги ставаме во чинија и врз неа рендаме сирење. Ги ставаме цветовите брокула па листовите сланина и полеваме со преливот.За преливот,сите состојки(без пармезанот)ги мешаме во сад и по желба полеваме врз тестенините. Згора наросуваме пармезан.
Се послужува топло.